LITERATURA JEŹDZIECKA - BEST OF PIAFFE Zobacz większe

LITERATURA JEŹDZIECKA - BEST OF PIAFFE

Nowy produkt

Niniejsza książka to nowatorska pozycja na rynku publikacji jeździeckich. Naszym podstawowym zamiarem było zebranie w jednym miejscu różnych tematów hipologicznych opisanych przez współpracowników magazynu „Piaffe".

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

66,0 zł brutto

Więcej informacji

Niniejsza książka to nowatorska pozycja na rynku publikacji jeździeckich. Naszym podstawowym zamiarem było zebranie w jednym miejscu różnych tematów hipologicznych opisanych przez współpracowników magazynu „Piaffe". Artykuły zebrane są w kilka bloków tematycznych:

- „Dawni mistrzowie sztuki jazdy konnej"
- „Kultura jeździecka"
- „Użytkowanie koni"
- „Człowiek - koń - powiązane losy"
- „Jeździectwo klasyczne"
- „Legendarne konie"

Mam nadzieję, że czytelnicy docenią zgromadzoną tu wiedzę i wykorzystają ją w praktyce, przy poszukiwaniu odpowiedzi na elementarne pytania o właściwe postępowanie z końmi i uniwersalne zasady klasycznego wyszkolenia. W tym miejscu chciałbym też podziękować wszystkim autorom tekstów i zdjęć, szczególnie zaś naszemu „duchowi kreatywności", Hansowi E. Bergerowi, za oprawę graficzną książki.

Zrozumienie istoty relacji pomiędzy koniem a człowiekiem jest jak długa podróż, w którą wyruszyłam wiele, wiele lat temu... Dziś ludzie nie dosiadają już koni, aby toczyć wojny albo odkrywać świat; jeździectwo jest przede wszystkim źródłem przyjemności lub zarobku - w sporcie i hodowli - a dla niektórych osób formą duchowego rozwoju. Ale czas spędzany z końmi może być jeszcze czymś więcej niż tylko poszukiwaniem przyjemności, sposobem na zarabianie pieniędzy albo okazją do pracy nad sobą... „Piaffe" stara się pielęgnować i odświeżać tradycyjną wiedzę i kulturę jazdy konnej, inspirować, i zachęcać do zajrzenia pod współczesną otoczkę jeździectwa - prosto w naturę konia.

Dzięki magazynowi „Piaffe" i innym inicjatywom wydawnictwa WuWei rośnie grono osób, które chcą być wierne naturze i szczerze pragną dotrzeć do sedna jeździectwa. Właśnie dla nich stworzyłam miejsce na południu Niemiec, w którym mogą czuć się u siebie. Na stronie internetowej wydawnictwa znajdują się aktualne informacje na temat naszej działalności oraz adres ośrodka. To miejsce dające możliwość kontaktu i wymiany poglądów z osobami, które tak jak Wy są wielbicielami tych najbardziej inspirujących stworzeń na Ziemi.

Dzisiejszego świata koni nie da się oczywiście porównywać z tym sprzed lat. Na dzień pierwszej publikacji niniejszej książki, w 2011 roku, sporty konne przeżywają prawdziwy rozkwit. Świat, w którym istniała jedna, jedyna szkoła jazdy konnej, przeszedł do historii. We współczesnym jeździectwie użytkuje się wiele ras koni i w konsekwencji, istnieje wiele różnych sposobów jazdy. Pojawiły się różnorodne, częściowo sprzeczne ze sobą techniki i metody postępowania, które są dalekie od ideałów klasycznej szkoły jazdy.

Dla mnie i dla wielu znawców jeździectwa na świecie sprawdzone, klasyczne podejście pozostaje jednak najbardziej przekonujące. Te ponadczasowe zasady, które mogą z powodzeniem stanowić fundament szkolenia jeźdźców i koni również w przyszłości.

Trzeba powiedzieć wyraźnie: współczesne jeździectwo i klasyczna szkoła jazdy nie powinny być w opozycji. Tylko systematyczne ćwiczenia oraz uwzględnienie indywidualnych predyspozycji psychicznych i fizycznych konia jako równorzędnego partnera człowieka w sporcie, gwarantuje osiągnięcie pożądanej harmonii w siodle.

Spis treści

1. DAWNI MISTRZOWIE SZTUKI JAZDY KONNEJ 12

O sztuce jazdy konnej i powrocie do kultury jeździeckiej 14
Prawidłowy obraz konia pod jeźdźcem 16
Wszystko zaczęło się od Ksenofonta 17
Historia jeździectwa - najważniejsze nazwiska i daty 18
Szkoła jazdy Celtyberów - podstawą nauki Ksenofonta? 20
Zasady szkoleniowe Ksenofonta 24
Cyrk... kolebką ujeżdżenia 26

2. KULTURA JEŹDZIECKA 28

Najważniejsze szkoły jazdy na świecie 30
Andaluzyjska Królewska Szkoła Jazdy w Jerez de la Frontera 36
Narodowa Szkoła Jeździecka - Cadre Noir w Saumur 42
Emil Volkers - malarz koni 47

3. UŻYTKOWANIE KONI 58

Jeździec i siodło kształtują konia 60
Idealne siodło z perspektywy konia 62
Idealne siodło z perspektywy jeźdźca 66

4. CZŁOWIEK – KOŃ – POWIĄZANE LOSY 70

Zasady klasycznej szkoły jazdy 72
Idealny piaff 82
Idealny pasaż 88
Idealny piruet 92
Piruet: trzytakt czy czterotakt? Oto jest pytanie 98

Kłus wyciągnięty 103

5. JEŹDZIECTWO KLASYCZNE 110

Ocena nastroju konia 112
Co nam mówi wyraz pyska konia 118
Skala wyszkolenia – drogowskazem w pracy z koniem 122
Klasyka i sport 125
Takt i rozluźnienie 125
Wywiad z trenerem Dolfem-Dietramem Kellerem 125
Wywiad z trenerem Richardem Hinrichsem 125
Kontakt i impuls 132
Wywiad z pułkownikiem Kurdem Albrechtem von Ziegnerem 132
Wywiad z trenerem Richardem Hinrichsem 137
Dobre przejścia 140
Wywiad z trenerem Richardem Hinrichsem 140
Rozważania mistrza George'a Theodorescu 144
W pułapce systemu? - Kerstin Diacont 146
Jazda w równowadze - Kerstm Diacont
Stosowanie pomocy w zgodzie z naturą konia - Eberhard Hubener 170

6. LEGENDARNE KONIE 194

Niezapomniany Piaff 196

Autor: praca zbiorowa

Wydawnictwo: Akademia Jeździecka

Format: 24cm x 17cm, stron: 199, oprawa: twarda.

Uwaga

Produkty zamówione poprzez internetowy sklep jeździecki www.hippoland.com.pl są dostępne również w sklepie stacjonarnym HIPPOLAND w Łodzi, przy ulicy Pojezierskiej 2.
(Dzielnica Bałuty, róg Zgierskiej, Pojezierskiej i Julianowskiej). Zapraszamy do korzystania również z tej formy odbioru zamówionych towarów.

Opinie

Napisz opinię

LITERATURA JEŹDZIECKA - BEST OF PIAFFE

LITERATURA JEŹDZIECKA - BEST OF PIAFFE

Niniejsza książka to nowatorska pozycja na rynku publikacji jeździeckich. Naszym podstawowym zamiarem było zebranie w jednym miejscu różnych tematów hipologicznych opisanych przez współpracowników magazynu „Piaffe".