Katalog
Ładowanie...
Książki opisujące dzieje polskiej jazdy konnej od początków polskiej państwowości do czasów nam współczesnych. Wspomnienia ułanów, hodowców i sportowców.
Podkategorie
W dziewięciu rozdziałach Autor opisał cechy konia oficerskiego, służbowego i sportowego. Omówił pokrój konia, jego wady i cechy je rekompensujące oraz ich wpływ na późniejsze użytkowanie. Poruszył kwestie dotyczące jazdy konnej, wyboru konia do jazdy oraz opieki nad koniem.
Księga jest hołdem dla wielowiekowej kultury konia wschodniego w Polsce, od stadnin Jagiellonów i hodowli magnatów podolskich po nowożytne stadniny – Janów Podlaski, Michałów i Białkę, oraz coraz bardziej znaczące stadniny prywatne.
Wojna polsko-niemiecka 1939 roku stanowi ostatni rozdział działań samodzielnej, zwanej również strategiczną, kawalerii w operacjach wojennych. Kawaleria Rzeczypospolitej Polskiej zamknęła ten rozdział ostatecznie, na zawsze - była ona ostatnią kawalerią samodzielną w czystej formie spośród kawalerii wszystkich większych państw świata.
Jeździecka Dolina Zbrosławice, czyli o koniach, ludziach i PRL-u to historia o czasach, kiedy władza traktowała jazdę wierzchem jak fanaberię przedwojennych ziemian i o tych, którzy taki sposób myślenia zmieniali. Trzysta stron, sporo zdjęć, nieznane dokumenty, fakty, anegdoty i wydarzenia, które brzmią jak bajki choć nimi nie są.
Opracowanie jest próbą całościowego ujęcia problemu militarnego wykorzystywania koni w historycznych dziejach Naszego Narodu, poczynając od epoki Pierwszych Piastów i kończąc na 1947 roku, kiedy rozformowano ostatnie jednostki polskiej kawalerii.
Sięgając po „Zapomniane stadniny w Wachnówce na Kijowszczyźnie i w Suchowoli na Podlasiu” czytelnik ma okazję zapoznać się z niepublikowanymi dotychczas notatkami o przedwojennej stadninie w Suchowoli, sporządzonymi przez Stefana Marię Gromnickiego - kierownika stadniny przed wybuchem II wojny światowej.
Dwutomowa reedycja dzieła wydanego po raz pierwszy w 1931 roku. W tym obszernym podręczniku Władysław Hofman zawarł wszystko to, co ówczesny kawalerzysta czy artylerzysta powinien wiedzieć o użytkowanych koniach.
Dwutomowa reedycja dzieła wydanego po raz pierwszy w 1931 roku. W tym obszernym podręczniku Władysław Hofman zawarł wszystko to, co ówczesny kawalerzysta czy artylerzysta powinien wiedzieć o użytkowanych koniach. Tom 2.