Katalog
Ładowanie...
Książki opisujące dzieje polskiej jazdy konnej od początków polskiej państwowości do czasów nam współczesnych. Wspomnienia ułanów, hodowców i sportowców.
Podkategorie
Husaria Rzeczpospolitej to album wyjątkowy. Po raz pierwszy zebrano tak bogaty materiał ilustracyjny z XVI, XVII i XVIII wieku pokazujący husarzy i ich ekwipunek. Dzięki temu można zobaczyć, jak naprawdę wyglądali zanim dziewiętnastowieczni artyści zafałszowali ich wizerunek.
Najnowsza książka Mai i Jana Łozińskich. Tym razem autorzy odsłaniają męski świat w dwudziestoleciu międzywojennym.Dżentelmen, oficer, mężczyzna w początkach XX wieku - jaki był, jak kształtował się jego wzorzec, jakie reguły męskiego zachowania obowiązywały w przedwojennej Polsce?
Praca podejmuje nie poruszany dotychczas w literaturze naukowej relacji jakie na przestrzeni wieków wytworzyły się między człowiekiem i koniem, a które bezpośrednio lub pośrednio znalazły swój wyraz w kulturze polskiego średniowiecza.
Bardzo obszerna „Monografia Stadniny Koni Krasne”, której autorką jest Izabela Rajca-Pisz. Książka ta powstała jesienią 2007 na okoliczność świętowania jubileuszu 150-lecia założenia Stadniny. Jest to jak dotąd pierwsza monografia książkowa o Stadninie Koni w Krasnem.
Husaria to jazda, która w powszechnej świadomości Polaków kojarzy się z czymś niezwyczajnym, niepospolitym, czymś co łączy w sobie cechy potęgi i piękna. To coś, co zachwyca i wywołuje dumę.
Służba w 13 pułku ułanów wileńskich Studia w Wyższej Szkole Wojennej Kampania Wrześniowa Powojenne losy Grzegorza Cydzika.
Niniejsza książka jest poświęcona roli konia w wojsku polskim w XVI wieku. Omówiono w niej hodowlę, zasady tresury, obrót handlowy oraz wykorzystanie koni na polu walki w charakterze wierzchowców i zwierząt pociągowych. W pracy skoncentrowano się na służbie koni w armii i jej militarnym znaczeniu.
"Książka "Stadnina Koni Nowe Jankowice" jest drugą z kolei wydaną monografią, po "Stadninie Koni Janów Podlaski", której autorka jest Izabela Rajca-Pisz.
Oficerowie i konie. Przyjaźń na śmierć i życie. Kawalerzyści Drugiej Rzeczpospolitej o koniach - swoich towarzyszach broni. Słynne szarże, bitwy, pojedynki, a nawet szum husarskich skrzydeł nie miałyby miejsca, gdyby nie koński grzbiet, z którego można było tego dokonać.
Słownik terminów hipologicznych używanych w Polsce XVI-XVII w.
Marek Trela przez prawie czterdzieści lat pracy w państwowej Stadninie Koni w Janowie Podlaskim najpierw otaczał opieką weterynaryjną takie końskie sławy czystej krwi arabskiej, jak Bandola, Parma, Etruria czy Eukaliptus, a następnie wyhodował blisko tysiąc koni, w tym wiele czempionów, spośród których wyjątkową legendą cieszy się klacz Pianissima.
Przedwojenna kawaleria stanowiła ukoronowanie szczytnej i długiej tradycji polskiej jazdy. Mimo że w latach międzywojennych formacja ta dożywała swych ostatnich lat, to jednak pozostawała wciąż elitą sił zbrojnych II Rzeczypospolitej.
Sześćdziesiąt osiem pasjonujących rozmów z Mistrzami Polski w jeździectwie. Pochodzenie mistrzowskich koni.Wykaz wszystkich Mistrzów Polski, 1931-1938 i 1953 - 2009. Wykaz medalistów Mistrzostw Polski biorących udział w Mistrzostwach Europy. Zdobyte przez nich medale w Mistrzostwach Świata.
HISTORIA SŁYNNEJ FORMACJI KAWALERYJSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ. W latach 1549–1696 powstała i ukształtowała się staropolska sztuka wojenna. To właśnie wówczas armia koronna odnosiła swoje największe sukcesy, nieraz gromiąc znacznie liczniejszego przeciwnika.
Niewykonalne zadanie? Najlepiej posłać tam Polaków! Skrzydlata husaria z impetem przełamuje szyki nieprzyjaciela. Niewielki oddział petyhorców rozbija nawet sześćdziesięciokrotnie liczniejszą armię Moskali. Owiane nie najlepszą sławą pospolite ruszenie masakruje regularną armię szwedzką.