Wydawnictwo promuje autorów łączących skuteczność z wysoce etycznym podejściem do koni, klasykę będącą w oryginalnej, niewypaczonej formie kwintesencją dobrego jeździectwa oraz pozycje przybliżające współczesne osiągnięcia naukowe i nowe metodologie nauczania.
Wydawnictwo promuje autorów łączących skuteczność z wysoce etycznym podejściem do koni, klasykę będącą w oryginalnej, niewypaczonej formie kwintesencją dobrego jeździectwa oraz pozycje przybliżające współczesne osiągnięcia naukowe i nowe metodologie nauczania. Konie w gruncie rzeczy są bardzo tradycyjne i dlatego wiele wskazówek dawnych mistrzów (niezależnie od dyscypliny jeździeckiej) jest nadal aktualnych i wartościowych. To, z czego możemy czerpać współcześnie, to lepsze naukowe wytłumaczenie wielu mechanizmów odnoszących się do sposobu poruszania się koni, ich żywienia, zdrowia czy wreszcie psychologii oraz postępów z zakresu metodologii nauczania, aby jeźdźcy mogli się rozwijać z poszanowaniem zdrowia i kondycji swoich koni, a nie ich kosztem.
Dr Gerd Heuschmann zestawił, zbadał i wypróbował informacje z wielu dawnych publikacji i własnych badań, łącząc je z wiedzą na temat anatomii i biomechaniki ruchu konia. Wyniki tej pracy po raz pierwszy ukazują się drukiem – w formie przystępnej i zrozumiałej dla każdego jeźdźca.
Od bardzo dawna milcząco zakładano, że podkowy chronią kopyta. Niniejsza książka podważa opinię o konieczności kucia koni oraz udowadnia, że kopyta bez podków mogą sprostać poważnym wyzwaniom stawianym im przez każdy rodzaj podłoża.
Biomechanika to nauka łącząca działy fizyki i biologii, zajmująca się ruchem w odniesieniu do żywych organizmów.Przyczynami ruchu żywego organizmu są siły zewnętrzne - siła grawitacji (ciężkości) i siły wewnętrzne - siła mięśni. Skutkiem działania tych sił jest zmiana położenia całego organizmu lub jego części, lub jego odkształcenie.
Autorka pomaga zrozumieć biomechanikę ruchu konia, wyjaśniając, w jaki sposób poszczególne mięśnie są zaangażowane w dany ruch. W jasny i zrozumiały sposób, krok po kroku, uczy technik klasycznego masażu.
Ponad dziesięć lat temu, gdy szukałam nowych dróg rozwoju dla siebie i mojego konia, natknęłam się na książkę Mary Wanless. Zaintrygowało mnie podejście rozbierające naukę jazdy konnej na czynniki pierwsze w oparciu o badania tego, co robią jeźdźcy ze światowej czołówki, w przeciwieństwie do tego co mówią, że robią.
Nauczenie się dobrze jeździć konno stanowi olbrzymie wyzwanie, o wiele poważniejsze, niż większość jeźdźców to sobie wyobraża. Mary Wanless wierzy jednak, że podstawowe umiejętności jeździeckie mogą być opanowane przez praktycznie każdego, jeżeli tylko wyposaży się go we właściwe narzędzia.
W poszukiwaniu równowagi to owoc wielu lat pracy autora jako lekarza weterynarii i prelegenta. Książka ukazuje związek między wyszkoleniem konia a sposobem jego użytkowania, jezdnościa i zdrowiem.
Zachowania koni to książka zawierająca kompletną i najnowszą wiedzę o psychice konia. Trudno wymienić problem behawioralny, który nie został opisany w tej książce. Irish Veterinary Journal